English   14402 НПО
ИНФОРМАЦИОНЕН ПОРТАЛ ЗА НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ В БЪЛГАРИЯ

Над 6100 деца определиха носителите на наградите „Бисерче вълшебно" 2017

Над 6100 деца определиха носителите на наградите „Бисерче вълшебно” 2017

Петото издание на Наградата за най-добра детска книга, избрана от самите деца, „Бисерче вълшебно“ 2017, донесе отличия за български писатели и в четирите категории и отбеляза рекорден брой гласували – 6152 деца.

Книгите победители станаха известни по време на церемонията в галерия „Кредо Бонум“ на 27 април.

Децата на възраст от 6 до 8 години избраха за победител в категорията „Откриватели" „Легенда за първия кукер” на Студио „Змей” (изд. Егмонт). Статуетката получи Димитър Петров, създател на проекта „Златната ябълка". Нейни подгласници са „Вук и Нада. Компютърни игри” с автор Николета Новак и илюстратор Алекса Йованович (изд. Кибеа) и „Малкият Елиът и голямото семейство” на Майк Кюрито (изд. Прозорец).

В категория „Мечтатели“ (9-11 г.) на първото място е „Моите красиви рога” (изд. Мотове) с автор Радостина Николова и илюстратор Мелина-Елина Бондокова. „Пиано от картон“ (изд. „Жанет-45“) на писателката Анета Дучева и младата илюстраторка Катина Недева е на второ място, а третото място в категорията остана за „Soy Luna: Началото на лятото” на Пако Хименесна (изд. Егмонт).

В категорията за най-големите читатели, „Майстори“ (12-15 г.) книгата победител отново е от български автори. Тийнейджърите класираха на първо място „Българ 3. Междузвезден унищожител” на Ал Торо и Неделчо Богданов (изд. „Сиела"). Това е второ поредно отличие за проекта „Българ“, след като „Българ 2. Лабиринтът на времето" спечели вота в тази категория в миналогодишното издание на наградата. Второто място остана за „Хари Потър и прокълнатото дете” (изд. Егмонт), а третото за друго българско заглавие – „Дневникът на Мишо” на Антон Бухалов и Станислав Коен (изд. Сиела).

По традиция организаторите връчиха и закачлива награда на книгата, събрала най-много гласове от бъдещите читатели с мнение – децата под 6 г. За трети пореден път тя отиде при Мария Мартин – автор на книгата „Как баба Борди полетя с балон“ от поредицата „Градът на скейтбордовете“ на изд. „Еко Кидс“.

Този път най-голям бе броят на гласувалите деца от Русе, а досегашният победител Силистра остана на второ място. Челната тройка се допълва от Попово.

Финалът на кампанията „Бисерче вълшебно" 2017 ще бъде отбелязан на 3 май 2017 г. от 11:00 часа в Русе с голям детски книжен празник.

Източник: OFFNews , 28 април 2017 г.