За незабавен мораториум върху нови инсинератори призовават 156 граждански организации с отворено писмо
30 септември 2025 г.

156
организации, включително „За Земята“, изпратихме днес съвместно писмо до
председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, еврокомисарите и националните министри, в което призоваваме за
незабавен мораториум върху одобряването и изграждането на нови инсталации за
изгаряне на отпадъци в Европейския съюз (ЕС).
Водена от мрежата Zero Waste Europe,
тази коалиция призовава за:
- Мораториум в целия ЕС върху новите инсинератори;
- Стратегии за постепенно намаляване на съществуващия капацитет за изгаряне;
- Увеличени инвестиции в инфраструктурата за кръгова икономика, като системи за повторна употреба, компостиране и технологии за рециклиране.
„Изгарянето се представя като „зелено
решение” и се използват термини като „оползотворяване“. В действителност, изгарянето не решава проблемите с
отпадъците, а създава редица здравни и екологични рискове и спира развитието на
общинските системи за повече рециклиране и компостиране. Погрешна е и идеята,
че изгарянето „спестява”
депонирането на отпадъци, защото пепелта и шлаката също трябва да се заравят
някъде и то в специални депа за токсични материали“, коментира Данита
Заричинова от екип Нулеви отпадъци на „За Земята“.
Подписалите се
предупреждават, че ЕС вече е изправен пред значителна криза на свръхкапацитет в
изгарянето на отпадъци, като съществуващите съоръжения са в състояние да
обработват най-малко 60 милиона тона битови отпадъци. Разширяването на
изгарянето ще подкопае йерархията на отпадъците в ЕС и целите на кръговата
икономика, тъй като обвързва държавите членки с линеен модел на управление на
отпадъците с високи емисии, вредни за здравето.
В писмото се
припомня на политиците, че последните проучвания подчертават високата
въглеродна интензивност на изгарянето, която често надвишава тази на
енергийните източници на изкопаеми горива поради значителното количество
пластмаса в остатъчните отпадъци. Изграждането на нови инсинератори днес би
обрекло Европа на десетилетия ненужни емисии на парникови газове, което е в
пряко противоречие с целите на Зеления пакт на ЕС и климатичната неутралност.
Писмото беше
изпратено като част от днешния по-широк Ден на действие срещу изгарянето на
отпадъци в рамките на кампанията „По-добре от изгаряне“, която включва манифест
и свидетелства в социалните медии от мрежата Zero Waste Europe за вредното
въздействие на изгарянето на отпадъци в техните страни.
Общностите,
живеещи в близост до съществуващи инсинератори, са изразили своето мнение
относно въздействието върху здравето на токсичните емисии, включително
устойчиви замърсители като диоксини, PFAS и тежки метали. Тези замърсители са
свързани с рак, имунна дисфункция и увреждане на развитието.
В България се наблюдава
тревожна тенция за все повече изгаряне на отпадъци - от мега проекта на фирмата
на Румен Гайтански - Вълка за строеж на инсинератор в Павликени до новите
инвестиции на ТЕЦ - Сливен за съвместно изгаряне на въглища и боклук. Добрата
новина е, че все повече местни хора се надигат срещу тези проекти и защитават
правото си на чиста околна среда.
Ако НПО Порталът е полезен за Вас, подкрепете ни с дарение по банкова сметка или чрез PayPal
Източник: Екологично сдружение „За Земята”
Сходни публикации
10 юни 2026 г.
„Грийнпийс“ – България открива фотографска изложба за активизма и защитата на природата
На 10 юни 2026 г. от 19:00 часа в пространството „Галерия на открито“ на площада до НДК пред „Кино Кабана“ ще бъде открита
05 юни 2026 г.
Финална конференция на „Живи реки“ — как природосъобразните решения защитават Дунавския регион от климатичните промени
На 9 юни 2026 г. в Хотел Рига, гр. Русе ще се проведе финалната конференция на проект „Живи реки“ (RESTORIVER) — инициатива,
01 юни 2026 г.
Карнавал на биоразнообразието в Бургас
Тази година нищо не помрачи цветния морски Карнавал на биоразнообразието, който събра 150 деца от 17 детски градини, едно