Български   3642 NGOs




NGO Profile

Union of Bulgarian Film Makers

Association
Unactive
Statistics & Additional Information
 

Activity

Field of activity
Arts and culture
 
Mission
Съюзът на българските филмови дейци е творческо-професионална организация със свой принос в развитието на филмовото изкуство и аудиовизията в България още от създаването си през 1934 година.

СБФД е страна при формирането на всички концепции, закони, модели и решения по отношение на българската и европейската аудиовизуална култура. СБФД е член на FERA/Федерацията на европейските кинорежисьори. СБФД е член на FIRPESCI/Международната федерация на филмовите критици. СБФД е член на ASIFA/Международната асоциация на филмовите аниматори. СБФД е член на CIFEJ/Международния център на филмите за деца и юноши. СБФД е регистриран в Европейската комисия.

СБФД е изграден върху принципите на демократизма, самоуправлението, колективното ръководство и професионалната етика.
 
Organization Targets
Да съдейства за развитието на националната ни аудиовизуална култура – на българското кино за големия и за телевизионния екран – в съответствие с художествените критерии. Да съдейства за естетическото възпитание на зрителите. Да съдейства за развитието на филмовата теория и на филмовата критика, издавайки списание „Кино”. Да развива своя Интернет сайт, на който се публикува пълна информация за цялата му професионална и обществена дейност. Да защитава интересите на българската кинематографична общност. Да участва със свои представители в Националния съвет за кино към ИА „Национален филмов център”. Да участва в изработването на Национална стратегия за развитие на филмовата индустрия. Да участва със свои представители в Националните художествени комисии към ИА „Национален филмов център”. Да продължи да участва в изработването на становищата на FERA/Федерацията на европейските кинорежисьори за политиката на Европейския съюз по отношение на аудиовизията. Да продължи да участва в консултациите на Европейската комисия за необходимите политики за развитието на културните индустрии в страните-членки на ЕС. Да продължи да участва в журитата на международните фестивали със свои членове – филмови критици. Да продължи да организира национални и международни дискусии и конференции за седмото изкуство. Да продължи да бъде партньор на националните и международните кинофестивали в страната. Да продължи да представлява пред държавните институции и друг вид организации на национално и международно ниво своите, почти 1000 на брой съюзни членове, организирани в 10 професионални гилдии – на кинорежисьорите, киносценаристите, кинооператорите, аниматорите, киноактьорите, художник-постановчиците и художници по костюмите, монтажистите, композиторите и звукорежисьорите, кинокритиците, както и на правните, икономическите и технически киноспециалисти. Да продължи да присъжда Годишните награди за филмово изкуство, учредени през 1975 година, за които през 2010 СБФД регистрира марката „Филмова академия” в съответствие с наложилата се в ЕС традиция такива награди да се присъждат от Националните европейски филмови академии, като работи за обществения престиж на Българската филмова академия, обединяваща вече цялата кинематографична общност. Да съхранява своя Дом на киното в София като културно средище. Да поддържа своите творчески и почивни бази в страната. Да подпомага социално свои членове.

Last Project

Year:
„Филмова академия за зрители – да разбираме изкуството в киното”
 
Description:
Този проект на СБФД бе реализиран с финансовата подкрепа на Американска фондация за България. В продължение на три години, 2006 – 2008 година, ежемесечно в Дома на киното се прожектираха класически филми, с вход свободен за ученици и студенти, под надслова „Да открием киното на своето поколение – киното на 21. век и неговите майстори”. Лектори преди всяка прожекция бяха изтъкнати филмови дейци от всички професии в киното - кинорежисьори, сценаристи, кинооператори, актьори, монтажисти, художници, звукорежисьори, филмови критици. На сайта на СБФД всеки от показаните филми е представен с пълна филмография, плакат, награди, и критически текст-концентрат на художествения му смисъл - http://www.filmmakersbg.org/film-academy.htm; http://www.filmmakersbg.org/film-academy-2007.htm; http://www.filmmakersbg.org/film-academy-2006.htm.

Financial Info

Annual turnover for the last year :
100 000 - 200 000

History

Други реализирани проекти:

СБФД реализира проектът „Кино§Хепи-енд§Закон – Силата на Закона и Гражданското общество: уроците на филмовото изкуство” по Програма MATRA/KAP на Посолството на Кралство Нидерландия в България през 2006 – 2007 година. Във Филмотечно кино „Одеон” бяха прожектирани, с вход свободен, класически филмови творби, чието съдържание отговаряше на целта на проекта. Прожекциите бяха предшествани от тематични лекции, а също така бяха издадени отделни брошури с 6 урока за правото, със статии от филмови критици за ролята на изкуството в живота на обществото и с критически анализи на показаните филми. Всички материали са качени на сайта на СБФД - http://www.filmmakersbg.org/happy-end.htm

СБФД реализира през 2006 година, с финансовата подкрепа на Швейцарската културна програма в България, проекта „Моите най-необикновени арт решения като пример за ролята на културата в обществото” – 6 уъркшопа § дебата за студенти от Националната академия за театрално и филмови изкуство „Кръстьо Сарафов”, Софийския университет „Климент Охридски”, Нов български университет, Югозападния университет „Неофит Рилски” и други колежи по изкуството. Лекциите на големите фигури в българската култура Валери Петров, Рангел Вълчанов, Никола Корабов, Виктор Чичов и Константин Джидров са публикувани на сайта на СБФД в Интернет - http://www.filmmakersbg.org/art-culture.htm..

През 2005 година СБФД реализира проекта „Европейските ценности са наши ценности”, подкрепен от Програма Европа 2003 на Европейската комисия. В рамките на този проект бяха издадени 12 брошури с 12 урока за Европейския съюз и с критически анализи на 24-те прожектирани филми. Беше организирана Кръгла маса за българското кино и европейските ценности. Беше организиран семинар за журналисти с лектор проф. Владимир Игнатовски. Бяха прожектирани с вход свободен 12 европейски и 12 български филми–шедьоври в Дома на киното и във Филмотечно кино „Одеон”, предшествани от слова на известни български актьори за европейските ценности в техните мисли и чувства. Всички доклади на Кръглата маса, лекциите пред журналистите, словата на актьорите и критическите анализи на филмите са публикувани на сайта на СБФД в Интернет - http://www.filmmakersbg.org/EU-values-bg.htm.