Български   3642 NGOs




NGO Profile

Equilibrium

Equilibrium

Association
Unactive
Statistics & Additional Information
 

Activity

Field of activity
Social
 
Mission
Сдружение с нестопанска цел „Еквилибриум“ - 12 години вдъхновение, постоянство, постижения!



Сдружението е учредено през 2004 г. и пререгистрирано в обществена полза през 2010 г. Притежава лицензи за предоставяне на социални услуги от 2009 г.



Нашата мисия: да развиваме и утвърждаваме единно физическо и духовно личностно израстване на деца, млади хора и техните родители; да предоставяме социална подкрепа и образователна рехабилитация за укрепване на личните ресурси и насърчаване на ентусиазъм за бъдещето.

Децата не могат да избират своите родители, обстоятелствата, при които се раждат, условията, при които живеят. „Еквилибриум” им помага да използват по най-добрия начин ресурсите, с които разполагат. Осъзнаването на ценностните аспекти в жизнената среда и умението да се съхраняват с респект и оптимизъм е едно преобразяващо преживяване. „Еквилибриум” учи младите хора да поемат отговорност за собственото си бъдеще.

Децата и семействата, с които работим, винаги имат една обща черта - хармонията в отношенията между отделните личности и заобикалящия ги свят е нарушена. Достатъчно е да се достигне баланса между човешките потребности и стремежи и постижимите за този човек цели. Единствено в този случай ще има Еквилибриум (равновесие).



Нашата визия: Устойчиви семейства, по-силни общности
 
Organization Targets
Укрепване на личните ресурси: насърчаване на ентусиазъм за бъдещето. Утвърждаване на единно физическо и духовно личностно развитие и откривателски дух, основано на динамично преживяване на естествения свят, като важен компонент от образованието на децата и ключов аспект от самосъзнанието на възрастния.

Средства за постигане на целите: екологично и мултиетнично образование и съзнание; междукултурно взаимодействие и развитие на глобално самосъзнание; неформално образование за деца и възрастни; социална отговорност, прозрачно и последователно функциониране в публичното пространство.

Last Project

Year:
Проект Ранно детско развитие и Проект Визия за семейна политика в подкрепа на децата и семействата в България
 
Description:
Проект Ранно детско развитие
Период на изпълнение: септември 2015 – декември 2015
Източник на финансиране: Международната мрежа за ранно детско образование и грижа International Step by Step Association (ISSA)
Роля на организацията: подизпълнител, проектът се реализира от Национална мрежа за децата
Очаквани резултати: Провеждане на обучително-дискусионен семинар в София и посещение на практика (отново в София) в края на септември, посещение на практика при партньорска организация от Македония, провеждане на кръгла маса по темите, свързани с ранно детско развитие през ноември/ декември.
Конкретни цели: да подобри разбирането на професионалистите и практиците, работещи с деца и семейства от ромската и други уязвими общности за значимостта на услугите по ранно детско развитие.
Резултати: Двама специалисти на „Екивилбриум“ се включиха, съответно в обучително-дискусионен семинар в София през септември, където бяха представени и практиките в ранното детско развитие, превенция и интервенция на „Еквилибриум“ и в работното посещение в Македония през октомври.
http://eq-bg.org/bg/spetsialisti-na-ekvilibrium-na-rabotno-poseshtenie-v-makedoniya/
За резултати по проекта вижте годишните отчети на „Еквилибриум“,
http://eq-bg.org/bg/category/equilibrium/%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B8/

Проект Визия за семейна политика в подкрепа на децата и семействата в България
Период на изпълнение: април 2015 – юни 2015 година
Източник на финансиране: Програмата за подкрепа на НПО в България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Конфедерация Швейцария чрез „Фонд за реформи, свързани с участието на гражданското общество”
Роля на организацията: подизпълнител; Проектът се реализира от Национална мрежа за децата, в партньорство със сдружение „Дете и пространство” и с Институт за изследване на населението и човека – БАН
Очаквани резултати: Анализ на съществуващите български практики, мерки и инициативи в подкрепа на семействата, за да бъде проследена потенциалната осъществимост на тези практики в българския контекст. Идентифициран широкия диапазон от нагласи и очаквания на българите относно семейната политика като включва анализ на 10 фокус групи и 20 интервюта.
Конкретни цели: Да се даде тласък на процеса за възприемане на цялостен семейно-ориентиран подход, който поставя фокус върху подкрепата към родителите и който засяга богат спектър от области – социално-икономически мерки, образование, здравеопазване, жилищно настаняване, закрила на детето и други.
Резултати: Проведена застъпническа кампания от „Еквилибриум“ - “Развитие на самостоятелна семейна политика, засягаща благосъстоянието на децата в Русе”; Проведена фокус група с 12 участници, определящи себе си като роми; Анализ на резултатите от фокус групата по темите: „Здравеопазване“, „Образование“, „Работа, доходи, жилища“, „Социално подпомагане“. „Социални услуги“ и „Общински услуги“; проведено проучване на нагласи и мнения на представители на държавните, общинските, здравните и образователните институции - Изготвени въпросници, интервюирани общо 12 представители на образователната, социалната система и работещи в системата на здравеопазването и Дирекция „Бюро по труда“; Изготвен анализ на резултатите от проучването; проведена Кръгла маса, на която бяха представени резултатите от фокус групата и проучването в Русе.
http://eq-bg.org/bg/predstavitel-na-ekvilibrium-vze-uchastie/
За резултати по проекта вижте годишните отчети на „Еквилибриум“,
http://eq-bg.org/bg/category/equilibrium/%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B8/

Financial Info

Annual turnover for the last year :
над 500 000

History

Благотворителен Базар Без Аналог – ежегодно събитие:

„Еквилибриум“ работи целенасочено върху генериране на допълнителни ресурси, извън държавно делегирания бюджет, за да подобрява непрекъснато качеството на дейностите, услугите и подкрепата, които предоставя на уязвимите деца и семейства, с които работи.

Благотворителен Базар Без Аналог е уникална формула за фондонбиране, с която се обединяват ресурсите на много външни за организацията участници, съмишленици, широката общественост и се повишава публичния имидж на организацията, а това води до развиване на доверие от страна на общността и приобщаването им към мисията на доставчиците на социални услуги. В Благотворителен Базар Без Аналог вземат участие огромен брой външни участници, доброволци, ученици от русенски училища, студенти от Русенски университет приемни родители, осиновители и кандидат-осиновители, децата, потребители на услугите в комплекса за социални услуги и семейства от общността. Събитието получава винаги огромен публичен отзвук и в резултат на това се набират не само така необходимите средства, но и се популяризира мисията на организацията, насочена в подкрепа на деца и семейства в уязвима ситуация.

Пряк резултат от Благотворителния Базар Без Аналог е и това, че организацията ни е търсена от граждани и фирми, които почти ежедневно ни предоставят дарения в натура – дрешки, аксесоари за бебета, колички, проходилки, мебели – втора употреба и др. Разпознават ни като доверен посредник, който да предостави нужното на съответното дете и неговото семейство.

Предоставят ни рехабилитирана техника – компютри, клавиатури и мишки и др. за децата от Центъра за работа с деца на улицата.

Резултати към октомври на 2015 г.

Проведени са 6 издания на Благотворителен Базар Без Аналог.

Обезпечаване всяка година на летните лагери на децата с увреждания от „Розовата къща“, на децата и младежите с увреждания от Центровете за настаняване от семеен тип „Любов“ и „Надежда“ , на децата от Центъра за работа с деца на улицата, както и пролетните и летните им програми, клубовете по интереси в Комплекса и за други групи деца, с които работим извън него.

Осигурена материална подкрепа за най-нуждаещите се и уязвими деца и техните семейства, която се генерира от дарения в натура (детски дрехи, колички, легълца, столчета, мебели, хранителни продукти и др.), както и закупуване на лекарства, памперси, покриване на транспортни разходи, благодарение на набраните от Базарите средства.

Закупено специализирано оборудване за децата и младежите с увреждания.

Създадохме и продължаваме да развиваме постоянна Play група за бебета в Комплекса за социални услуги, в която се включват деца от 0 – 4 г. и техните родители, приемни деца и родители, деца с увреждания и техните семейства.

Осигуряване на кинезетерапия за деца с увреждания, включително приемни деца и деца от биологични семейства.

http://eq-bg.org/bg/category/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/

„Музикална академия“ – текуща програма

Програма на „Еквилибриум“, насочена към всички млади хора в града, които искат да изявят свой талант, като им предоставяме сцена и възможност за това, независимо от техните интереси, умения и възможности. Чрез Музикална академия „Еквилибриум“ осигурява на младите хора място, пространство, ресурси и експертна помощ, за да представят идеите си публично, по творчески начин, пред подкрепяща аудитория.

Резултати към октомври на 2015 г.

„Три китари – един глас“ – в Регионален исторически музей

„Започни от нулата и мисли глобално“ – в „Макс клуб“ Русе

„Врява“ в Регионален Исторически музей

„Give hope“ – благотворителен хард рок концерт в Мега МОЛ Русе, организиран от Ния, доброволка на „Еквилибриум“

Участие на двама възпитаници на Музикална гимназия Русе в 5-тото издание на Благотворителен Базар Без Аналог в МОЛ Русе

Участие на три доброволки на „Еквилибриум“ в трето издание на Благотворителен Базар Без Аналог в малка изложбена зала в Русе

В различните издания на „Музикална академия“ са взели участие на 200 деца и младежи – ученици от средните училища в Русе и Разград.

„Благотворец Храбър“ – текуща програма

Програма на „Еквилибриум“ за всички деца и младежи от средни училища в Русе, която има за цел да мотивира и събира млади хора, които искат да променят живота и света около себе си, помагайки на други, които са в уязвимо положение.

Това води до промяна не само в групите, към които са насочени конкретните инициативи и събития, а и до промяна в самите доброволци и средата им в училище и в къщи

Резултати към октомври на 2015 г.

Реализирани са 7 младежки социални проекта с подкрепата на „Екивилибриум“ , в резултат на преминато 5 – модулно обучение, в което са взели участие над 120 млади хора – ученици от русенските училища:

„С влак из Европа – 9-ти май“ – великолепен образователно – музикален празник за деца и гости в Комплекса за социални услуги, който ги „разходи“ в страните от Европа, по случай Деня на Европа.

Великденски празник за децата от Центъра за работа с деца на улицата

Интерактивна сесия с 3-ти клас и благотворително щандче в СОУЕЕ „Св. К. К. Философ“

„Работилничка за щастие“, организирана и проведена от ученици от Английската гимназия в Русе по повод 1-ви юни, включваща благотворителен щанд в Парка на „Младежта“, който набра 400 лв. и „Вълшебната гора“ - празник, който благотворците направиха за децата от Комплекса.

Учениците от Английската гимназия набраха допълнително 300 лв., които предоставиха на семейството на незрящо момиче за Брайлови пособия.

Двама доброволци, подготвиха и спечелиха проект към Американското посолство в България, с който успяха да осигурят коледни подаръци за децата и да помогнат в украсата за коледния празник за тях в Комплекса.

„Give hope” – благотворителен хард рок концерт организиран от две доброволки в Мега МОЛ Русе, който събра не само най- добрите три младежки банди в града, но и 300 лв. от продажбата на билети за концерта, който събра над 100 младежи в залата. Средствата бяха предоставени за материали за клубовете по интереси за децата от Центъра за работа с деца на улицата.



Предоставяне на социални услуги в Комплекс за социални услуги за деца и семейства в гр. Русе

В съответствие с държавната политика в Комплекс за социални услуги за деца и семейства – Русе, включващ: “Център за обществена подкрепа”, „Център за работа с деца на улицата” и „Център за настаняване от семеен тип”, се предоставят социални услуги, които са насочени към:

• подкрепа и подпомагане на семействата, които срещат проблеми при отглеждането и възпитанието на децата си;

• превенция на изоставянето на децата и деинституционализацията;

• реализиране на правата на децата.

Цели на КСУДС:

Да се подобри качеството на живот и шансовете за развитие на децата в риск в община Русе:

? Чрез осигуряване на качествени услуги, подкрепящи децата в техните семейства и в общността им, за да се предотврати настаняването на децата в специализирани институции поради изоставяне, неглижиране или насилие. По този начин се подкрепя националната реформа на грижите за деца в посока развиване на подкрепящи семействата услуги и алтернативни форми, близки до семейната среда.

? Чрез ангажиране на обществеността със защита правата на децата - сътрудничество с други държавни институции, местни власти, доставчици на социални услуги и мрежи от специалисти, училищната общност.

? Чрез безплатен достъп до базов пакет от услуги на деца и семейства в неравностойно социално положение, приоритетно от Община Русе. При заявка за ползване на услуги от други общини/ области, КСУДС ще я приеме, в случаи че разполага с достатъчно човешки и финансов ресурс и при липса на подобни услуги в съответната община/ област.

В отговор на предизвикателствата, свързани с националния процес по деинституционализация СНЦ „Еквилибриум“ реорганизира и промени управлението и дейността на Комплекса за социални услуги за деца и семейства в посока на прилагането на принципа на цялостния подход. Предимствата на цялостния подход са ефективно управление на кризисния период за семейството, който поставя детето в риск. Ефективното управление става чрез мобилизиране на ресурсите на семейството + разходи за спешни нужди и дългосрочна подкрепа, вкл. застъпничество пред администрации и институции и придружаване. Цялостният/холистичен подход е напълно интегрирана подкрепа, осъществявана от една организационна структура. Това е комплексен пакет за подкрепа, направен „по мярка“ и чувствителен към постоянно променящите се нужди на семействата и социалния и икономически контекст в страната.

Активна работа с всички приемни семейства в общността (сключено споразумение с Община Русе, във връзка с проект „И аз имам семейство“) и подкрепа за отглеждане на новородени и деца с увреждания – успешни модели на промяна на нагласи, поддържащи обучения, супервизия, логистична и материална подкрепа на приемните семейства. „Еквилибриум“ оказа подкрепа на проект „Посока: семейство“ на МЗ в партньорство с „Надежда и домове за децата“ – България за закриването на ДМСГД Русе. Подкрепихме усилията на Община Русе в процесите по закриването на ДДЛРГ „Надежда“ и ДДЛРГ „Райна Гатева“ в Русе.

Вижте повече:

http://eq-bg.org/bg/category/%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81-%D1%80%D1%83%D1%81%D0%B5/

Проект Ранно детско развитие

Период на изпълнение: септември 2015 – декември 2015

Източник на финансиране: Международната мрежа за ранно детско образование и грижа International Step by Step Association (ISSA)

Роля на организацията: подизпълнител, проектът се реализира от Национална мрежа за децата

Очаквани резултати: Провеждане на обучително-дискусионен семинар в София и посещение на практика (отново в София) в края на септември, посещение на практика при партньорска организация от Македония, провеждане на кръгла маса по темите, свързани с ранно детско развитие през ноември/ декември.

Конкретни цели: да подобри разбирането на професионалистите и практиците, работещи с деца и семейства от ромската и други уязвими общности за значимостта на услугите по ранно детско развитие.

Резултати: Двама специалисти на „Екивилбриум“ се включиха, съответно в обучително-дискусионен семинар в София през септември, където бяха представени и практиките в ранното детско развитие, превенция и интервенция на „Еквилибриум“ и в работното посещение в Македония през октомври.

http://eq-bg.org/bg/spetsialisti-na-ekvilibrium-na-rabotno-poseshtenie-v-makedoniya/

За резултати по проекта вижте годишните отчети на „Еквилибриум“,

http://eq-bg.org/bg/category/equilibrium/%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B8/



Проект Визия за семейна политика в подкрепа на децата и семействата в България

Период на изпълнение: април 2015 – юни 2015 година

Източник на финансиране: Програмата за подкрепа на НПО в България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Конфедерация Швейцария чрез „Фонд за реформи, свързани с участието на гражданското общество”

Роля на организацията: подизпълнител; Проектът се реализира от Национална мрежа за децата, в партньорство със сдружение „Дете и пространство” и с Институт за изследване на населението и човека – БАН

Очаквани резултати: Анализ на съществуващите български практики, мерки и инициативи в подкрепа на семействата, за да бъде проследена потенциалната осъществимост на тези практики в българския контекст. Идентифициран широкия диапазон от нагласи и очаквания на българите относно семейната политика като включва анализ на 10 фокус групи и 20 интервюта.

Конкретни цели: Да се даде тласък на процеса за възприемане на цялостен семейно-ориентиран подход, който поставя фокус върху подкрепата към родителите и който засяга богат спектър от области – социално-икономически мерки, образование, здравеопазване, жилищно настаняване, закрила на детето и други.

Резултати: Проведена застъпническа кампания от „Еквилибриум“ - “Развитие на самостоятелна семейна политика, засягаща благосъстоянието на децата в Русе”; Проведена фокус група с 12 участници, определящи себе си като роми; Анализ на резултатите от фокус групата по темите: „Здравеопазване“, „Образование“, „Работа, доходи, жилища“, „Социално подпомагане“. „Социални услуги“ и „Общински услуги“; проведено проучване на нагласи и мнения на представители на държавните, общинските, здравните и образователните институции - Изготвени въпросници, интервюирани общо 12 представители на образователната, социалната система и работещи в системата на здравеопазването и Дирекция „Бюро по труда“; Изготвен анализ на резултатите от проучването; проведена Кръгла маса, на която бяха представени резултатите от фокус групата и проучването в Русе.

http://eq-bg.org/bg/predstavitel-na-ekvilibrium-vze-uchastie/

За резултати по проекта вижте годишните отчети на „Еквилибриум“,

http://eq-bg.org/bg/category/equilibrium/%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B8/



Проект „Уверени родители за успешни деца! Игротека за родители“

Период на изпълнение: януари 2015 – декември 2017 година

Източник на финансиране: Тръст за социална алтернатива

Роля на организацията: водеща

Очаквани резултати: Развиване на устойчива мотивация, знания, умения и опит у родители от ромски произход за посрещане на нуждите на децата в най-ранна детска възраст (0 – 3 г.) /ранно детско развитие/, които да доведат до правилното и здравословно развитие на децата, както и до повишена здравна култура на майки бременни от ромски произход, свързана със здравословни репродуктивни избори и семейно планиране.

Конкретни цели:

Развитие на умения у ромски родители за стимулиране на потенциала и психическото развитие на детето, установяване на емоционален контакт и регулиране на поведението на детето

Развитие на умения и знания у ромски родители от за грижи за майчиното и детско здраве и достъп до медицински услуги

Развитие на знания и умения у ромските жени за методи на семейно планиране и улесняване на достъпа до услуги за репродуктивно здраве.

За текущи резултати по проекта вижте годишните отчети на „Еквилибриум“,

http://eq-bg.org/bg/category/equilibrium/%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B8/



Проект „Оценка и самооценка на центровете, предоставящи услуги за деца и техните семейства като средство за изграждане на капацитет“

Период на изпълнение: юли 2013 г. – май 2015 г.

Източник на финансиране: Конфедерация Швейцария чрез Фонд за реформи, свързани с участието на гражданското общество.

Роля на организацията: водеща, в партньорство с Клуб „Отворено общество – Русе“

Резултати: Изработено ръководство за осъществяване на външна оценка и самооценка, стъпващи на постиженията, положителните практики и силните страни в работата на организациите и предоставено като инструмент на доставчиците на социални услуги и държавните институции: Предизвикателства, етични въпроси, ключови принципи, предлагани подходи и инструменти, подходящи за оценка на въздействието върху потребителите на социални услуги за деца и семейства.

Практическото ръководство се базира на изводите от съвместната работа с центрове за обществена подкрепа от различни региони на България /Русе, Велико Търново, Монтана, Панагюрище, Разград и Тетевен/ и на водещи европейски практики. Според авторите, оценяването на социалните услуги за деца и семейства трябва да се свързва с различната история и различните условия, при които работят (социално-икономически, демографски, местни политики и активност на институциите и др.), както и със сложността на отделните им случаи. Ръководството предлага инструмент за презентиране на постиженията на организацията чрез анализ на ключовите фактори на успеха, които обхващат изходната точка и местния контекст. Това са насочващи въпроси с определена последователност, които е добре да се интегрират в управленския цикъл. Ръководството предлага оценяването на центровете за обществена подкрепа да се извършва и чрез системното акумулиране от страна на доставчиците на спонтанна и автентична обратна връзка от ползвателите на услугите. В повечето случаи те не са обект на официални изследвания и анкети, защото трудно се справят със стандартизирани въпросници или попитани директно дават социално желателни отговори.

Целта е подобряване на качеството на услугите в центровете за обществена подкрепа, които имат ключова роля в прехода от институционална към семейна грижа и живот в общността.

Вижте повече: http://eq-bg.org/bg/predizvikatelstva-etitchni-vaprosi-klyutchovi-printsipi/



Безвъзмезден партньор на Община Русе по Проект „И аз имам семейство

Нашите постижения в развитието на специализирана приемна грижа в подкрепа на процеса на деинституционализация можете да видите във филма „Необикновени приемни родители на необикновени деца“.

Вижте филма: http://eq-bg.org/bg/neobiknoveni-priemni-roditeli-na-neobiknoveni-detsa/

Или за подробности, вижте текущите резултати в годишните доклади:

http://eq-bg.org/bg/category/%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81-%D1%80%D1%83%D1%81%D0%B5/godishni-otcheti-ksuds/



Проект „Необикновени родители на необикновени деца – семейно ориентирани подходи за ранна интервенция при деца със специални нужди“

Период на изпълнение: декември 2011 г. – юни 2012 г.

Източник на финансиране: Фондация „Помощ за благотворителността в България”

Роля на организацията: водеща

Резултати: Обучени 4 специалисти от организацията (кинезетерапевт, социален работник, психолог, медицински специалист) на тема „Ранна интервенция при деца с изоставане в развитието – общностен подход“. Обхванати в програма „Ранна интервенция“ 10 деца от 0-6 г. и техните семейства. Стартиране на група „Необикновени родители на необикновени деца“ и на програма за взаимопомощ „SOS родител“.

Проект „Развитие на услугата ранна интервенция за деца със специални нужди в местните общности”

Период на изпълнение: ноември 2011 г. – март 2012 г.

Източник на финансиране: Фондация „Лале” и Фондация „ОУК“

Роля на организацията: бенефициент и подизпълнител на водещата Фондация „Карин дом”

Резултати: Обучен 1 специалист от организацията в специфични методи на работа – семейно ориентиран подход и апробиране на иновативна програма “Ранна интервенция за деца със специални потребности“, като част от услугата „Подпомагане на деца със специални потребности и техните семейства” в КСУДС. Включени в програмата 7 деца със специални потребности и техните семейства. Проведени 63 домашни посещения, 77 терапевтични сесии и 29 консултации.

Проект "Деца срещат своите нови приятели - конете"

Период на изпълнение: септември 2011 г. – април 2012 г.

Източник на финансиране: Тръст за гражданско общество в централна и Източна Европа и Институт „Отворено общество” – София

Роля на организацията: в консорциум с „Клуб отворено общество – Русе“ и Клуб по конен спорт „БТБ - Русе” (водеща)

Резултати: 6 деца с тежки и комплексни увреждания от Центъра за настаняване от семеен тип и 5 деца с увреждания, потребители на програма „Ранна интервенция“ в комплекса преминали 10 сесии по хипотерапия. 10 деца от Центъра за работа с деца на улицата (деца със социална дезадаптация) преминали 24 сесии по хипотерапия.



Проект "Преструктуриране на ДМСГД-Тетевен и изграждане на алтернативни социални услуги / ЦОП"

Период на изпълнение: януари 2010 г. - декември 2011 г.

Източник на финансиране: "Надежда и домове за децата" - Великобритания

Роля на организацията: водеща, в партньорство с община Тетевен

Резултати: извеждане на всички 32 деца в семейна среда: реинтеграция, осиновяване, приемна грижа. Превенция на 21 нови настанявания през 2010. Създаване на приемни семейства в Тетевен, Червен бряг. Закриване на ДМСГД на 28.12.2010. Разкриване на ЦОП като държавно-делегирана дейност в сградата от 1.03.2011 с капацитет 80 и широк спектър от услуги, включително и "Спешен прием". Първият закрит ДМСГД, тествана процедура, създаден работещ модел за България.

Опитът обобщен в публикация и филм "Променени съдби".http://eq-bg.org/bg/promeneni-sadbi/ ; http://eq-bg.org/bg/promeneni-sadbi-2/



Проект “Утвърждаване на неформалното образование и социално включване на младежи в неравностойно положение”

Период на изпълнение: Февруари 2007 г. - Януари 2009 г.

Източник на финансиране: ЕС Програма “Младеж – Операция 5 – Подкрепящи мерки” (“Youth - Action 5 - Support Measures”)

Роля на организацията: Международен проект: 7 партньори от 5 страни. Водеща организация – кандидат – АРСИС, Гърция. СНЦ “Еквилибриум” беше един от партньорите. Всеки партньор имаше за задача да разработи и апробира обучителен модул по дадена тема, свързана с Европейския Съюз. Разработените методологии са публикувани в уебсайт по проекта и се считат за оторизирано от ЕС обучително ръководство по европейски теми.

Разработен обучителен модул за ЕС институции /”До Европа и назад с Бай Ганьо и БДЖ”/; проведени 3 семинара в училища и в КСУДС в гр. Русе и гр. Шумен; обобщаване на опита в методология, за да се мултиплицира. Публикувана методологията в сайта на “Еквилибриум” като ресурсен материал. Публикувана методологията в специален сайт на проекта и в печатно издание, за мултиплициране в ЕС. http://eq-bg.org/bg/utvarzhdavane-na-neformalno-obrazovanie-i-sotsialno-vklyutchvane-na-mladezhi-v-neravnostoyno-polozhenie/



Проект “Еко-обучение чрез преживяване на природата като алтернатива на зеленото училище”

Период на изпълнение: Април 2005 г. - Март 2006 г.

Източник на финансиране: Реализиран с подкрепата на Британското правителство.

Роля на организацията: Водеща. Проектът беше изпълнен в партньорство с Регионален исторически музей – Русе, русенски училища, младежки НПО в община Тетевен.

Цел: да покажем, че всяко място в и около самия град, в който се намира едно училище, както и хората, които живеят там, са съществен обучителен ресурс. Разработихме модел за еко-обучение чрез активно преживяване на природата, което може да се прилага през цялата учебна година от местни непедагогически доставчици на услуги, съответства на учебната програма и всеки родител може да си позволи.

Разработени и проведени обучителни модули с деца по метода “учене чрез преживяване” и издадено ресурсно ръководство “Учене чрез преживяване”. Изработени и излъчени 2 филма. Проведени 2 семинара за младежи на тема туризъм и устойчиво развитие с участието на видния британски алпинист Дъг Скот. Изградени 2 екопътеки – в гр. Русе и планинска в с. Гложене, община Тетевен. http://eq-bg.org/bg/utchene-tchrez-prezhivyavane/